Την Τετάρτη 9 Ιουνίου 2021, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση του  Δημοτικού Σχολείου Παστίδας της Ρόδου με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών και Βαρηκόων Πανοράματος Θεσσαλονίκης.

Στα πλαίσια της Γλώσσας της Δ' δημοτικού στην ενότητα "Λέξεις φτερουγίζουν πέρα ταξιδεύουν στον αγέρα" και με αφορμή το κείμενο "Χορεύοντας με ανήκουστους ήχους", οι μαθητές της Δ' τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ήρθαν σε επαφή με τους μαθητές της Δ΄ Τάξης του σχολείου Παστίδας Ρόδου.

Απώτερος σκοπός ήταν να γνωριστούν οι μαθητές, να ανταλλάξουν εμπειρίες και απόψεις για τη σχολική ζωή, μέσω της αλληλεπίδρασης και της μεταξύ τους επικοινωνίας.

Ειδικότερα οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Παστίδας κλήθηκαν να γνωρίσουν τη νοηματική γλώσσα με την καθοδήγηση των μαθητών μας, να εκμάθουν το δαχτυλικό αλφάβητο και βασικά νοήματα επικοινωνίας όπως «καλημέρα», «φιλία», «αγάπη». Επίσης παρουσίασαν στους μαθητές μας τα ονόματά τους στη νοηματική γλώσσα και το τραγούδι με τίτλο "Εγώ και εσύ μαζί".

Οι μαθητές του σχολείου μας με ενθουσιασμό και χαρά ανταποκρίθηκαν θετικά στην πρόσκληση, τραγούδησαν μαζί τους και έδειξαν διάθεση να επικοινωνήσουν ξανά σε μία μελλοντική συνάντηση.

Οι προγνώσεις καιρού παρέχονται απο το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης!