Την Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση του Δημοτικού Σχολείου Κωφών και Βαρηκόων Πανοράματος Θεσσαλονίκης, με τον μοναδικό κωφό απόγονο του Γεώργιου Καραϊσκάκη, τον κ. Γεώργιο Λεωνίδα Καραϊσκάκη.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της ΣΤ' δημοτικού του τμήματος της κας Οκταπότη Ειρήνης και συγκεκριμένα της ενότητας με τίτλο "Ο αγώνας του Καραϊσκάκη", ήρθαν σε επαφή οι μαθητές με τον κ. Γεώργιο Λεωνίδα Καραϊσκάκη, με σκοπό να τον γνωρίσουν και να επικοινωνήσουν μαζί του. Απώτερος σκοπός της επικοινωνίας ήταν να μάθουμε λεπτομέρειες για τη ζωή, τους αγώνες και τα κατορθώματα του Γεώργιου Καραϊσκάκη, μέσα από την εξιστόρηση του απόγονού του κ. Γεώργιου Λεωνίδα Καραϊσκάκη.

Οι μαθητές βρήκαν πολύ ενδιαφέροντα τα ιστορικά γεγονότα και συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση, θέτοντας τις δικές τους ερωτήσεις και απορίες, που αφορούσαν τον πόλεμο, τον αγώνα και την επανάσταση της Ελλάδος του 1821.