Την Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021 και ώρα 10:00π.μ. πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη στον υπαίθριο χώρο «Πλατανάκια Natura», για τη συμμετοχή τους στις δράσεις ευαισθητοποίησης «Πάμε Ανακύκλωση» 2020-2021 και «Τέλος στα πλαστικά μίας χρήσης».

Οι ανωτέρω σχολικές δράσεις υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Followgreen σε συνεργασία με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Στόχος του Δήμου Πυλαίας- Χορτιάτη είναι τα παιδιά να μάθουν να ανακυκλώνουν σωστά τα ήδη υπάρχοντα υλικά που έχουν σπίτι τους, καθώς και να αντικαταστήσουν στην καθημερινότητά τους τα πλαστικά μίας χρήσης.

Όλα τα σχολεία και οι μαθητές που συμμετείχαν στις δράσεις έλαβαν έπαινο συμμετοχής από τον Δήμο για την προσπάθειά τους. Επίσης κατά την εκδήλωση βράβευσης, τα πρώτα σχολεία σε ανακύκλωση υλικών και πόντων επιβράβευσης έλαβαν επιπλέον από ένα χρηστικό δώρο και ένα βραβείο για τη σχολική τους μονάδα.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στο σχολείο μας, το Ειδικό Δημοτικό Κωφών και Βαρήκοων Πανοράματος για την ενεργό και την τιμητική βράβευση για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα.

Ευχαριστούμε για το βραβείο και ευελπιστούμε σε μελλοντική συνεργασία.