Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή την Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2022 , με θέμα:  "Με Γάλα Παιχνίδια".

Σκοπός του εκπαιδευτικού :

• Να γνωρίζουν τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος.
  • Να γνωρίζουν την αξία της ισορροπημένης και πλούσιας σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία διατροφής.
  • Να γνωρίζουν τις συνθήκες ζωής της αγελάδας, τη φροντίδα, την οποία λαμβάνει και τη διαδικασία αναπαραγωγής της.
  • Να γνωρίζουν τη διαδικασία παραγωγής και επεξεργασίας του γάλακτος καθώς και τη διατροφική του αξία.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της ενότητας «Ευ ζην» των Εργαστήριων Δεξιοτήτων της Α΄ Δημοτικού στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή και οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Με γάλα παιχνίδια». Πραγματοποίησαν ένα ταξίδι εξερεύνησης, μέσω του οποίου γνώρισαν τα στάδια παραγωγής του γάλακτος, τη λειτουργία ενός σύγχρονου αγροκτήματος καθώς και το πώς αυτή συνδέεται με την ισορροπημένη μεσογειακή διατροφή. Τέλος, πληροφορήθηκαν για την επεξεργασία του γάλακτος, τις παραγωγικές τεχνικές, τα γαλακτομικά προϊόντα και τη διατροφική τους αξία.

ΓΑΛΑ 1        ΓΑΛΑ 2

ΓΑΛΑ 3