Την Πέμπτη 18 Μαίου 2023 το σχολείο μας επισκέφτηκε το Anatolia College με σκοπό οι μαθητές/τριες να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές δράσεις σύμπραξης των δύο σχολείων και συν-παρακολούθησης της συμμετοχής στον διαγωνισμό STEAM for All.

Η θεματική πάνω στην οποία συνεργάστηκαν τα παιδιά αφορά την υγεία και πιο συγκεκριμένα την μέτρηση της καρδιακής συχνότητας σε ηρεμία/άσκηση και εύρεση της ιδανικής καρδιακής συχνότητας στην άθληση.

Στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές/τριες, να συνεργαστούν, να αλληλεπιδράσουν, να ανακαλύψουν την επιστημονική γνώση και να επιδείξουν ενσυναίσθηση.

Μετά την ολοκλήρωση της δράσης οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εκδήλωση συμμετοχής του φιλοξενούμενου σχολείου στο διαγωνισμό STEΑM FOR ALL.

STEM _ ANATOLIA COLLEGE