Στο πλαίσιο της ενότητας «Ευ ζην» των Εργαστήριων Δεξιοτήτων της Α΄ Δημοτικού και συγκεκριμένα της διδασκαλίας της ενότητας της Μελέτης Περιβάλλοντος με τίτλο «Γνωρίζω το σώμα μου» πραγματοποίηθηκε στις 21-03-2023 εκπαιδευτική επίσξεχη στο Μουσείο ανθρώπινου σώματος και συγκεκριμένα τα τμήματα ΕΤ1 και ΕΤ2 με συνοδεία τους υπευθύνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων.

Οι μαθητές/τριες μέσα από ένα ταξίδι εξερεύνησης, είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν βιωματικά όλα τα ανθρώπινα όργανα. Η υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος πραγματοποιήθηκε με εξωτερική επίσκεψη εκτός της σχολικής μονάδας στο «Μουσείο Ανθρωπίνου Σώματος» «Human Body Museum», το οποίο βρίσκεται στον πολυχώρο «Nouvelle» στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, προκειμένου να περιηγηθούν στους χώρους του Πάρκου των Δεινοσαύρων που σχετίζεται με τη σωματική υγεία, την καλή λειτουργία των οργάνων, την υγιεινή διατροφή, την άθληση και τον υγιεινό τρόπος ζωής. Μέσα από ένα φανταστικό σενάριο με τη βοήθεια του εξειδικευμένου προσωπικού, οι μαθητές και οι μαθήτριες καλέστηκαν να εξερευνήσουν το ανθρώπινο σώμα. Πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό ταξίδι εξερεύνησης στο ορθάνοιχτο στόμα της “Ζωής” και περπάτησαν, είδαν, άκουσαν, παρατήρησαν από κοντά όλα τα βασικά όργανα και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία τους. Ποιο συγκεκριμένα ενημερώθηκαν για τη λειτουργεία οργάνων όπως η καρδιά, το στομάχι, ο εγκέφαλος, οι πνεύμονες, τα νεφρά, το ήπαρ, το κυκλοφικό και λεμφικό σύστημα και ενημερώθηκαν για την εγκυμοσύνη, την ισορροπημένη διατροφή και τα οφέλη της άσκησης.

Στοχοθεσία προγράμματος:

Μετά το πέρας του εκπαιδευτικού προγράμματος οι μαθητές και οι μαθήτριες είναι σε θέση:

• Να αναγνωρίζουν τα διάφορα μέρη του ανθρωπίνου σώματος.
  • Να εξηγήσουν πως λειτουργούν τα όργανα του ανθρωπίνου σώματος.
  • Να γνωρίζουν τα οφέλη της σωστής διατροφής, της άσκησης και της υγιεινής ζωής.

SOM2

SOM1