Tο σχολείο μας συμμετείχε στον 10ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο: «Δημιουργώντας τα δικά μας παιχνίδια: Από το χθες στο σήμερα» του Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και το Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η θεματολογία του διαγωνισμού είχε σαν στόχο να αναδείξει την ιστορία του παιχνιδιού και να δώσει την ευκαιρία στη δημιουργικότητα των παιδιών να κατασκευάσουν παλιά αλλά και σύγχρονα παιχνίδια με τη βοήθεια της ψηφιακής τεχνολογίας. Οι μαθητές/τριες θα εργαστούν δημιουργικά και θα εντάξουν το παιχνίδι στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Πιο συγκεκριμένα τα τμήματα ΕΤ2, ΕΤ3, ΕΤ1 και δύο μαθητές/τριες από το τμήμα ΕΤ5, σύνολο μαθητών/τριών δώδεκα (12), όσοι και οι μήνες του έτους, πραγματοποίησαν κατασκευή και παρουσίαση παραδοσιακού παιχνιδιού με τίτλο το: «Γαϊτανάκι» με εκπαιδευτικό υλικό (βίντεο).

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν σε κατασκευαστικές δραστηριότητες με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών, να γνωρίσουν τις ρίζες του εθίμου, το οποίο διατηρείται αυτούσιο ως τις μέρες μας και στο τέλος να χορέψουν το γαϊτανάκι, το οποίο είναι ένα χορευτικό παιχνίδι που ταιριάζει απόλυτα με το χρώμα και τη διάθεση των εορτών, συμβολίζοντας τον κύκλο της ζωής.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του διαγωνισμού ορίζονται η Διευθύντρια τη σχολικής μονάδας ΠΕ70, η εκπαιδευτικός Μουσικής Αγωγής ΤΕ16.00 και η σχολική Νοσηλεύτρια ΠΕ25.

Δείτε το βίντεο στο παρακάτω link

Γαϊτανάκι_Διαγωνισμός_Παραδοσιακά_Παιχνίδια