Η εκπαίδευση ατόμων με αναπηρία, είτε κινητική είτε νοητική, επίκτητη ή εκ γενετής, συνοδεύεται από δυσκολίες που επηρεάζουν κάθε πτυχή της καθημερινότητας, τις οποίες η ανάπτυξη της τεχνολογίας και η εφαρμογή νέων εκπαιδευτικών μεθόδων και συνεργατικών δράσεων μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα της. Στο πλαίσιο της ολιστικής μάθησης των μαθητών και των συνεργατικών δράσεων, το σχολείο μας  συμμετείχε στην  παρακάτω εκπαιδευτική δράση:

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν η κα. Αλεξανδρίδου Γαρυφαλλιά, η κα. Βασιλειάδου Νικολέτα και η κα. Χαρισοπούλου Σταματία (ΠΕ70).

ανταλλαγή_,με_ΕΔΣ_Κωφών_Βαρηκόων_Πάτρας

Ανάπτυξη κοινής δράσης με το Ειδικό Δ.Σ. Κωφών Βαρηκόων Πάτρας με στόχο την ενίσχυση των σχέσεων και τη δημιουργική συνεργασία του σχολείου με άλλα σχολεία. Η δράση αφορά χριστουγεννιάτικη ανταλλαγή δώρων μεταξύ των μαθητών των δύο σχολείων. Ειδικότερα, οι μαθητές του σχολείου μας κατασκεύασαν στην  χριστουγεννιάτικες κάρτες και χειροποίητα δώρα, τα οποία στην πορεία απεστάλησαν στους μαθητές του Ειδικού Δ.ΣΧ. Κωφών-Βαρηκόων Πατρών.

ανταλλαγή_καρτών_με_ΕΔΣ_Κωφών_Βαρηκόων_Πάτρας