Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο και αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες. Παράλληλα ενεργοποιούνται δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών.

Γι’ αυτό το λόγο πραγματοποιήθηκαν εντός της σχολικής μονάδας εκδηλώσεις ενάντια στη σχολική βία, με βασικό στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού, ώστε να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Επιμέρους στόχοι της δράσης είναι:

• Ενημέρωση για το θέμα του σχολικού εκφοβισμού, μέσα σε ευχάριστο κλίμα εμπιστοσύνης και συνεργασίας σε παιγνιώδη μορφή.
  • Ενδυνάμωση - βελτίωση της ψυχικής κατάστασης, ανάπτυξη δεξιοτήτων και ηθικών αξιών, αναγνώριση αξιών ζωής: φιλία, σεβασμός, αποδοχή, αγάπη, ειρήνη, ευγένεια, τιμιότητα, καλοί τρόποι συμπεριφοράς, διαχείριση συναισθημάτων.
  • Ανάπτυξη ενσυναίσθησης με βιωματικές δράσεις και μέσω διαφορετικών δραστηριοτήτων. Αναγνώριση και αντιμετώπιση περιπτώσεων σχολικού εκφοβισμού.
  • Ενημέρωση των συμμαθητών για τρόπους αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού, ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, αλληλεπίδραση, διαχείριση σχέσεων & συγκρούσεων, δεξιότητες επικοινωνίας.

SX1

SX3