Το σχολείο μας πήρε μέρος στο 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο «ΠΡΟΒΑΛΛΩ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ» ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ τον οποίο διοργάνωσε το Υπουργείο Τουρισμού και το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ).

Οι μαθητές/τριες επίλεξαν από την περιοχή μας ένα πολιτιστικό μνημείο, αξιοθέατο και δημιούργησαν βίντεο μικρού μεγέθους στη νοηματική γλώσσα με ελληνικούς υπότιτλους, για να προβάλλουν τον τόπο τους και να προσελκύσουν τουρίστες από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Όλα τα παραπάνω αποτέλεσαν θέματα μικρών ερευνητικών δραστηριοτήτων από τα παιδιά σε ελεύθερο χρόνο έξω από το σχολείο, με την επεξεργασία των στοιχείων μέσα στην τάξη με τη βοήθεια και ενίσχυση των εκπαιδευτικών.

Στόχοι του Διαγωνισμού:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές τον τόπο τους, την ιστορία και τα αξιοθέατά του.
  • Να αγαπήσουν και να προβάλλουν τον τόπο τους.
  • Να αναδείξουν με εναλλακτικές μεθοδολογίες το περιβάλλον, την ιστορία, τον πολιτισμό.
  • Να εργαστούν δημιουργικά, ομαδικά και βιωματικά.
  • Να συμμετέχουν ενεργητικά στη διαδικασία της μάθησης.
  • Να εμπλακούν εποικοδομητικά στη διαδικασία του project.
  • Να μάθουν να αξιοποιούν πηγές και προφορικές μαρτυρίες και να τοποθετούνται κριτικά και γόνιμα ως προς αυτές.
  • Να ενισχύσουν τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.

ΤΟΥΡ1

ΤΟΥΡ3