Οι μαθητές του σχολείου μας του τμήματος ΕΤ3 μαζί με τους εκπαιδευτικούς είχαν την ευκαιρία, αφού παρατήρησαν διάφορες εικόνες της κυρά – Σαρακοστής, να αναβιώσουν το έθιμο, να χρησιμοποιήσουν την φαντασία τους και να δημιουργήσουν με ζυμάρι τις δικές τους δημιουργίες.

Η κυρά -Σαρακοστή λειτουργούσε τα παλιά χρόνια ως ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο, το οποίο μετρούσε τις εβδομάδες νηστείας που μεσολαβούσαν από την Καθαρά Δευτέρα έως την Μεγάλη Εβδομάδα. Το τελευταίο πόδι κοβόταν το Μεγάλο Σάββατο περιμένοντας την Ανάσταση.

Τα παιδιά κατασκεύασαν την κυρά - Σαρακοστή, μια γυναίκα με μαντίλι στο κεφάλι, επτά πόδια, σταυρωμένα χέρια και χωρίς στόμα λόγω νηστείας και περιμένουν με ανυπομονησία το Πάσχα!

3 σαρ

1 σαρ